Witaminy dla wegetarian – czy naprawdę ich potrzebujemy?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na rezygnację ze spożywania mięsa. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że masowa hodowla przyczynia się do ich cierpienia, co więcej, mięso jest przez nią coraz gorszej jakości. Niestety, dieta roślinna, choć pyszna, lekka i zdrowa, nie zawsze jest w pełni zbilansowana. Wiele osób obawia się, że w związku z tym mogą zaszkodzić swojemu zdrowiu. Czy jest to prawdą? Czy osoby na diecie bezmięsnej powinny zażywać witaminy dla wegetarian? Jeśli tak, to jakie? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Dieta wegetariańska – czy jest zdrowa?

Zdania na ten temat są podzielone. Część dietetyków przekonuje, że jedzenie mięsa i produktów odzwierzęcych niezbędne jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Inny wskazują zaś na to, że bardzo często jedząc mięso sięgamy po nie w formie, która jest bardzo niezdrowa (np. głęboko smażone, panierowane kotlety), dlatego rezygnacja z jego spożywania może wyjść nam na dobre. Prawda jak zwykle leży pośrodku. Osoby na diecie wegańskiej mogą zapewnić sobie naprawdę różnorodną dietę i dostarczać wielu cennych witamin, które wspomogą prawidłowy rozwój organizmu. Istnieje jednak kilka związków, których nie znajdziemy w produktach roślinnych.

Jakich witamin może brakować wegetarianom?

Osoby na diecie wegetariańskiej nie mają skąd pozyskiwać witaminy B12, ponieważ jej źródłem są przede wszystkim podroby, czerwone mięso oraz jaja. Brakuje im również kwasu foliowego, który co prawda znajduje się w zielonych liściach jarmużu lub szpinaku, jednak jego ilość jest zbyt mała dla potrzeb człowieka. Poza tym, poważnym problemem (który dotyka nie tylko wegetarian, choć są oni bardziej narażeni na jego występowanie) jest również niedobór witaminy D3.

Nie tylko witaminy!

Mówiąc o niedoborach, z jakimi mogą zmagać się osoby na diecie wegetariańskiej, musimy pamiętać, że brakować może im nie tylko witamin, ale również cennych minerałów oraz innych składników odżywczych. Wśród nich wymienić możemy między innymi żelazo, cynk oraz wapń. To minerały, które mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Wegetarianie bardzo często zmagają się również z niedoborem jodu oraz kwasu tłuszczowego DHA

Witaminy dla wegetarian – wszystkie niezbędne składniki w jednym preparacie

Jeśli chcemy uniknąć problemów ze zdrowiem i jednocześnie mieć pewność, że dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów w odpowiednich proporcjach, powinniśmy sięgnąć po preparaty, które stworzone są specjalnie z myślą o osobach na diecie bezmięsnej. Witaminy dla wegetarian to nie tylko odpowiednie proporcje wszystkich niezbędnych substancji, ale również brak składników odzwierzęcych, dzięki czemu mogą być przyjmowane nawet przez wegan.

Słowem, różnorodna dieta wegetariańska może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Warto jednak pamiętać, że istnieją składniki odżywcze, które znaleźć możemy wyłącznie w produktach odzwierzęcych. Dlatego też, jeśli nie chcemy ich spożywać, warto postawić na odpowiednią suplementację, która pozwoli uniknąć niedoborów mogących wpływać na nasze samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj