Jak rozpoznać dobre suplementy diety?

Od pewnego czasu na popularności zyskuje aktywny tryb życia, różnego rodzaju diety, odchudzanie, czy badania krwi i monitorowanie zdrowia. Tym samym na rynku zaczęły pojawiać się suplementy diety, które mają wspomóc w walce z niedoborami i regeneracją organizmu. Jednak duży popyt sprawił, że nie zawsze wyroby te są warte zakupu. Jak zatem rozpoznać dobre suplementy diety i realnie wpłynąć na poprawę naszego funkcjonowania?

Warto czytać skład

Skład suplementu diety może nam bardzo dużo powiedzieć o jego jakości i ekonomiczności. W pierwszej kolejności dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy zawartość danej witaminy bądź minerału jest na wysokim poziomie. Często zdarza się tak, że tabletka, krople czy proszek zawierają małą dawkę związków chemicznych. Wtedy w zaleceniach dawkowania podane jest, by brać suplement kilka razy w ciągu dnia np. dwie tabletki trzy razy dziennie. Jest to nieopłacalne i zazwyczaj zapomina się o ich przyjęciu w dalszej części dnia. W aptece, sklepach ze zdrową żywnością czy w Internecie z powodzeniem można znaleźć suplementy z wyższą zawartością witamin i minerałów, które powinno się brać tylko raz dziennie. Dlatego też równie ważnym punktem jest tabelka, która pokazuje procent zalecanej dawki dziennej. To ona informuje o stosunku miligramów poszczególnych składników do dziennego zapotrzebowania. Nierzadko zobaczyć można w nich wartości poniżej 100%.

Co więcej, producenci dodają do suplementów składniki o słabej przyswajalności przez organizm. Laik nie zwróci na to uwagi i wyda dużo pieniędzy na coś, co tak naprawdę może się nie wchłonąć, bądź zrobić to tylko w znikomej ilości. Dla przykładu można podać tutaj magnez. Przeważnie w suplementach diety wykorzystywany jest tlenek magnezu, którego nasz organizm prawie nie absorbuje.

Dobre suplementy będą dostępne stacjonarnie

Jeśli dany suplement jest dostępny nie tylko w sklepach internetowych, ale także w aptekach, to znaczy, że jego skład i działanie faktycznie mogą być sprawdzone. Należy unikać osób czy reklam, które twierdzą, że dany specyfik dostępny jest tylko online i zawiera unikalne składniki.

Warto przy tym wszystkim pamiętać, że suplementy diety to nie leki. Mają pomóc w walce z niedoborami witamin i minerałów, czy poprawie funkcjonowania fizycznego. Ich dawki są odpowiednio mniejsze, niż w przypadku leków, a dawkowanie jest inne. Nie powinno się zatem wierzyć w magiczne właściwości i natychmiastowe rezultaty.

Suplementy z polecenia

Wiarygodną osobą, która poleci dobre suplementy diety, będzie przede wszystkim lekarz. On też powinien ocenić konieczność ich zażywania, okres czasu i ilość. Jeśli jednak samopoczucie w ostatnich dniach nie było najlepsze, bądź przez dłuższy czas spożywany pokarm był monotonny – można samodzielnie sięgnąć po suplementy z apteki. Jednak często bardziej skuteczne będą te mniej reklamowane, czy tańsze preparaty. Można zapytać o najlepszy wybór farmaceuty, który na miejscu określi wartość składów w danych markach suplementów i pomoże wybrać właściwy. Choć dostępność tego rodzaju witamin i minerałów jest ogromny, to warto pamiętać, że to urozmaicony pokarm jest w stanie dostarczyć człowiekowi wszystkich niezbędnych związków chemicznych i zadbać o odporność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj