Maseczki antywirusowe – które najlepsze?

Na rynku istnieje obecnie szeroki wybór maseczek chroniących przed koronawirusem i wielu z nas może się w tym nadmiarze po prostu zgubić. Maseczki antywirusowe warto dobierać według własnych potrzeb praktycznych i ekonomicznych. Pokazujemy wady i zalety najpopularniejszych produktów tego typu.

Maseczki antywirusowe bawełniane

Maseczki antywirusowe z bawełny to dobra propozycja dla osób, które często wychodzą z domu i poszukują optymalnej, a zarazem ekologicznej ochrony ust i nosa. Takie maseczki są wielorazowe, a więc można je wielokrotnie prać i dezynfekować (np. roztworem spirytusowym) i nie tracą one przez to swoich właściwości.

Tego rodzaju maseczka stanowi całkiem dobrą zaporę fizyczną przed drobnoustrojami, ale powinno się ją regularnie czyścić. By zapewnić sobie i otoczeniu maksymalne możliwe poczucie bezpieczeństwa, warto wybierać takie modele, które będą idealnie przylegać do twarzy.

Choć takie maseczki antywirusowe nie mogą się równać z profesjonalnymi maseczkami medycznymi, to można nieco polepszyć ich walory ochronne, wkładając do nich filtr lub po prostu złożony na pół ręcznik papierowy, który zapewni dodatkową warstwę ochronną.

Maseczki antywirusowe filtrujące

Jakie są najbardziej skuteczne maseczki antywirusowe? Koronawirus ma bardzo małe szanse na zaatakowanie osoby z maseczką z filtrem.

Do tej grupy zaliczają się maseczki medyczne/laboratoryjne jednorazowe, maseczki przeciwpyłowe oraz maseczki antysmogowe, często z wymienianymi filtrami np. HEPA lub z aktywnym węglem.

Przy zakupie tego typu produktów warto zwracać uwagę na oznaczenia na opakowaniu. Przykładowo, napis „N95” informuje o tym, że maseczka zapewnia 95% ochrony przed zanieczyszczeniami. Im większa jest wartość liczbowa przy „N”, tym bardziej maseczka zabezpiecza użytkownika i otoczenie przed wirusem.

Maseczki z filtrem będą spełniać wymagania osób, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie i komforcie.

Maseczki antywirusowe chirurgiczne (jednorazowe)

Kolejną grupę stanowią jednorazowe chirurgiczne maseczki antywirusowe. Koronawirus znajdujący się w aerozolu osoby zakażonej nie będzie miał możliwości przedostania się do dróg oddechowych osoby zdrowej, ponieważ przeszkodę stanowi sam materiał.

Jednak – co istotne – aerozol może już wnikać przez szpary między twarzą a maseczką, więc istotne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru maseczki.

Maseczki jednorazowe produkuje się z różnych materiałów o różnych klasach filtracji (współczynnik BFE). Jest to regulowane europejską normą EN 14683. Aby maska chirurgiczna chroniła najlepiej, powinna spełniać kryteria dla masek typu II. Najlepiej, jeśli jest ona wykonana II z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Dla takiego modelu stopień filtracji bakteryjnej BFE wynosi przynajmniej 98%.

Największą wadą takich masek jest to, że łatwo przesiąkają wilgocią i trzeba je często wymieniać, a przed to są mało ekologiczne.

Maseczki antywirusowe hand made – z papieru

Naszą klasyfikację zamykają maseczki antywirusowe stworzone samodzielnie. Bez problemu można je wykonać w zaciszu własnego domu.

W internecie znajduje się mnóstwo ciekawych tutoriali. Potrzebny będzie zaledwie ręcznik papierowy kuchenny, zszywacz ze zszywkami oraz gumki recepturki.

Takie maseczki stanowią wystarczającą ochronę mechaniczną przed zainfekowanym aerozolem, choć trzeba pamiętać o ich częstym wymienianiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj