Tkanina wodoodporna – na deszcz i słotę.

Tkaniny wodoodporne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Ich szczególne właściwości sprawiają, że są chętnie wybierane zarówno do produkcji odzieży outdoorowej, jak i przemysłowej. Są bardzo często stosowane w różnych branżach mniej lub bardziej specjalistycznych, takich jak tapicerska czy żeglarska. Materiały te dzięki unikalnemu procesowi produkcji zapewniają nieoceniony komfort w użytkowaniu i dają duże możliwości zastosowania. Ich wyjątkowy skład wymaga jednak równie wyjątkowego traktowania podczas użytkowania i w pielęgnacji.

Czym jest tkanina wodoodporna?

Włókna tkanin wodoodpornych zostały pokryte specjalną powłoką, dzięki której woda nie wchłania się w materiał i jedynie gromadzi się na jej powierzchni pod postacią kropel lub całkowicie z niej spływa, w zależności od umiejscowienia tkaniny.

Pranie tkaniny wodoodpornej

Przygotowując się do prania tkaniny wodoodpornej, należy zawsze się stosować do instrukcji na metce, wszytej na wewnętrznej stronie odzieży. Do prania tego rodzaju tkanin zaleca się używania czystego mydła oraz łagodnych środków nie zawierających detergentów. Do pielęgnacji nie powinno się stosować tradycyjnych proszków do prania oraz płynów zmiękczających do tkanin, gdyż nawet po wyschnięciu tkaniny, na jej powierzchni pozostaje osad, co może wpływać na właściwości oddychające produktu, a także dezaktywować właściwości hydrofobowe. Nie zaleca również stosowania wszlekich odplamiaczy i wybielaczy, ponieważ mogą zniszczyć powłokę impregnacyjną tkaniny. Powinno się powstrzymać od stosowania środków chemicznych agresywnych nawet kosztem pozostania na tkaninie uporczywych plam.

Przywracanie właściwości wodoszczelnych tkaniny.

Właściwości wodoszczelne tkaniny są ograniczone w czasie i po gwarantowanym przez producenta okresie efektywności, mogą stopniowo zanikać. Dodatkowo, nieodpowiednia pielęgnacja produktu może się przyczyniać do skrócenia tego okresu. Tkanina zacznie wchłaniać wodę, co przełoży się na jej ciężar i komfort noszenia, może również dojść do zapchania mikroporów odpowiedzialnych za cyrkulację powietrza. Przy właściwym wyborze odzieży do wykonywanej aktywności oraz przy stosowaniu się do zaleceń pielęgnacyjnych producenta, można znacznie wydłużyć działanie właściwości wodoodpornych. Regularna impregnacja odzieży wodoodpornej również bardzo korzystnie wpływa na jej techniczne właściwości. Służą temu specjalne preparaty w różnej formie, najbardziej popularne to impregnaty w aerozolu.

Istnieje szereg preparatów przeznaczonych do pielęgnacji tkanin wodoodpornych, łatwo dostępnych na rynku. Są to przede wszystkim płyny do prania w pralce i płyny do płukania, których głównym zadaniem jest odnowa i wzmocnienie wodoszczelnej bariery (można go stosować bezpośrednio w pralce, w praniu ręcznym, a także nakładać za pomocą szmatki lub gąbki). Bardzo dobrym rozwiązaniem na doraźne punktowe czyszczenie tkaniny są tzw szampony w formie pianki, którą usuwa się zabrudzenia ręcznie.

Należy podkreślić że są to produkty specjalistyczne i w żadnym razie nie należy ich zastępować tradycyjnymi środkami piorącymi.

Duży wybór tkanin wodoodpornych oferuje sklep Bawelna-Tkaniny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj