Mały metraż nie musi być nudny! Poznaj skuteczne triki, by mieszkanie wydawało się większe.

Małe mieszkania w blokach to znana rzeczywistość. Ich urządzenie stanowi nie lada wyzwanie dla architektów i projektantów wnętrz, którzy z uporem walczą w swych projektach o funkcjonalność. To właśnie funkcjonalność jest kluczowa, bez niej ciężko zorganizować sobie życie na małym metrażu. Specjaliści wykorzystują innowacyjne rozwiązania, sprytne triki, by wnętrze nie stało się przytłaczające i by optycznie je powiększyć. Takie efekty uzyskuje się w różny sposób, m.in. po zastosowaniu odpowiednich kolorów, wyznaczeniu stref funkcjonalnych, czy zadbanie o właściwe przesłonięcie okien, co ma duży wpływ na odpowiednie nasłonecznienie i doświetlenie pomieszczeń.

Zaaranżuj swój mały świat!

Małe mieszkanie nie może być ciemne. Jeżeli wewnątrz jest niewystarczająca ilość światła dziennego, np z powodu zbyt małych okien, czy nieodpowiednich osłon okiennych, musisz koniecznie to zmienić. Jasne pomieszczenia wydają się większe, ciemne zaś bardzo przytłaczają i wieją smutkiem. Twoja przestrzeń powinna być uporządkowana i minimalistyczna. Do aranżacji wybieraj raczej jasne kolory – w bieli lub jasnych szarościach. Jeżeli zależy Ci na kolorach, wprowadź je wyłącznie jako dodatki, małe akcenty na jasnym tle ścian i podłóg. Decydując się na konkretny kolor ścian czy podłóg, wprowadzaj go konsekwentnie we wszystkich pomieszczeniach. To ważne, by wszystkie elementy stanowiły spójną całość, dzięki czemu osiągniemy cel – powierzchnia bez kresu. Im bardziej zaś odcinamy od siebie pomieszczenia czy strefy, tym de facto bardziej podkreślamy ich niewielki przecież metraż.

Aranżacja nie powinna być skomplikowana, a jej rozwiązania spójne i logiczne. W małych mieszkaniach świetnie sprawdzi się styl skandynawski, ale też industrialny, a nawet retro – wybór ten pozostawiamy Twojej kreatywności. Pamiętaj jednak, by wybierać proste meble i raczej nieskomplikowane zastosowania aranżacyjne.

Dokładnie określ funkcje poszczególnych pomieszczeń

Dążąc do spójności w aranżacji małego mieszkania, postaraj się uzyskać otwarte powierzchnie. Możesz łatwo odznaczyć je od pozostałych za pomocą mebli, dekoracji lub minimalnym innym odcieniem ściany (ciekawym rozwiązaniem jest również tapeta). Wyznaczenie poszczególnych stref w mieszkaniu pozwoli na utrzymanie funkcjonalności i porządku. Pamiętaj również o roli oświetlenia w mieszkaniu, im jaśniej jest, tym mniej czujesz się przytłaczająco.

Jakie przesłony okienne?

Okna w mieszkaniu pełnią szereg ważnych funkcji. Stanowią one jedyne źródło światła słonecznego, zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, zabezpieczają przed ucieczką ciepła, są również piękną wizytówką każdego domu. Ekspozycja okien względem kierunków świata ma fundamentalne znaczenie, dzięki takiej wiedzy, możemy uniknąć nadmiernego nasłonecznienia pomieszczeń Okna z ekspozycją północną wpuszczają niewielką ilość słońca w ciągu dnia, natomiast latem pomieszczenie nie nagrzewa się i utrzymują się bardzo przyjemne temperatury. Ekspozycja południowa zaś to gwarancja dużej ilości światła w ciągu dnia, co jest dużą zaletą zimą, ale i dużą wadą latem ze względu na zbytnie nagrzewanie się pomieszczenia.

Wybór odpowiednich przesłon okiennych okaże się strzałem w dziesiątkę i dużą pomocą w gorące dni. Na rynku dostępne są dwa rodzaje przesłon, przesłony okienne wewnętrzne oraz przesłony okienne zewnętrzne. Najpopularniejsze wśród nich to rolety wolnowiszące lub kasetowe, a także żaluzje i plisy. Wśród przesłon okiennych zewnętrznych największą rozpoznawalnością mogą się pochwalić żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj