Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jej aranżacja wymaga więc poświęcenia szczególnej uwagi rzeczom z pozoru nieistotnym. Jedną z nich jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Powinno ono zapewniać przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo prac, jakie się w niej odbywają. Jak więc wybrać oświetlenie do kuchni?
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie?
Planując rozmieszczenie oświetlenia w kuchni trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim światło nie powinno być zbyt mocne, aby nie raziło i nie męczyło oczu, a także nie powodowało powstawanie cienia. Najlepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie nad blatem lampy w postaci listwy z kilkoma źródłami światła. Odpowiednio obudowane urządzenie sprawi, że będzie ono się koncentrowało tylko w wybranych miejscach (zobacz ciekawe oświetlenie – https://domar.pl/kategorie/oswietlenie/).
Jeśli jednak nad miejscem pracy znajdują się szafki kuchenne, wtedy można skorzystać z taśmy LED, którą można dopasować praktycznie wszędzie. Żarówki w punktach świetlnych mogą być w postaci klasycznych świetlówek lub halogenów, jednak ważne, aby charakteryzowały się wysokim wskaźnikiem oddawania barw. Ponadto powinny świecić ciepłą barwą, która sprawi, że gotowanie będzie jeszcze przyjemniejsze.
Jakie oświetlenie sufitowe wybrać?
Oświetlenie sufitowe jest także nazywane ogólnym. To ono pełni funkcję lampy, która rozświetla całe pomieszczenie. Włącznik do niej powinien być więc usytuowany tuż przy wejściu do pomieszczenia. Jeśli docelowo mają się w nim znaleźć inne źródła światła, to lampa sufitowa nie musi mieć dużej mocy.
Wystarczy, że będzie skierowana ku górze, gdzie wiązka będzie rozpraszana. W ten sposób wytworzy się delikatna, ale wystarczająca poświata, która rozjaśni kuchnię. Do kuchni można wybrać lampy:
- – tradycyjne, których oprawy będą rozpraszać światło
- – oprawy sufitowe
- – halogeny na szynach i linkach
- – świetlówki z naturalną barwą światła
Czym oświetlić stół i blat?
Bardzo często w kuchniach znajduje się także część jadalna. Warto zatem zadbać o to, aby była ona odpowiednio oświetlona. Źródło, które będzie emitować przyjemne i przytulne światło będzie idealnym rozwiązaniem. Trzeba jednak zachować pewne zasady. Przede wszystkim padające promienie nie mogą oślepiać domowników siedzących przy stole. Ponadto powinny one oświetlać cały stół, a nie tylko jego część.
Część robocza jest szczególnie ważna ze względu na bezpieczeństwo. Prace związane tam z przygotowywaniem posiłków i użyciem noży nie mogą odbywać się w miejscach zacienionych, aby mieć jak największą kontrolę nad tym, co się robi. Jeśli tuż nad blatem znajdują się szafki można wtedy skorzystać z halogenów o mocy 20 W lub tradycyjnych świetlówek.
Jakie oświetlenie dekoracyjne wybrać?
Kuchnia to także miejsce, które nie powinno być ubogie w dekoracje. Jedną z nich może być oświetlenie. Szeroki wybór asortymentu na sklepowych półkach powoduje, że możliwości jest bardzo dużo. W większości przypadku wybór padnie oczywiście na uniwersalne taśmy LED, które idealnie sprawdzą się zarówno pod szafkami, jak i wewnątrz nich. Dużym atutem takiego oświetlenia jest z pewnością energooszczędność, a także możliwość zmiany koloru światła za pomocą pilota.
Również wyspy w kuchni można efektownie zaaranżować. W tym celu poleca się oświetlenie punktowe, które będzie zamieszczone w okapie lub podwieszanym suficie. W przypadku, gdy na wyspie nie ma usytuowanej kuchni można pokusić się o zamontowanie półki z halogenami, która będzie także funkcjonalna w momencie spożywania posiłków.