Jak wybrać buty dziecięce zimowe? Postaw na wygodę i elastyczność

Kolorowe śniegowce dziecięce z pewnością przypadną do gustu niejednemu maluchowi, podobnie jak kalosze, które mają odcienie fioletu, żółtego czy czerwieni. Rodzic jednak przy ich wyborze powinien się kierować nie tylko estetyką, ale i trwałością, elastycznością czy wytrzymałością obuwia. 

Zimowe zabawy i ochrona dziecięcych stóp

Komfort termiczny i ochrona przed wilgocią to podstawowe cechy, jakimi powinny się wyróżniać dobrze buty dla dzieci. Idealne obuwie powinno być także elastyczne, dobrze dopasowywać się do dziecięcej stopy, a przy tym zapewniać właściwą amortyzację i stabilizację stopy. Nie ma złej pogody, jest tylko niedobrane obuwie — przekonują ci, którzy zachęcają, aby nie odmawiać dzieciom możliwości zabawy na świeżym powietrzu. Jest w tym stwierdzeniu dużo racji, dlatego warto dla dzieci wybrać naprawdę wysokiej jakości elastyczne śniegowce dziecięce. Oczywiście nie oznacza to, że kwestie estetyki w ogóle nie mają tutaj znaczenia. W ofercie śniegowców dziecięcych nie brakuje jednak butów, które są zarówno ciekawe pod względem designu, jak i wytrzymałe i dopasowane do wymagań małych stópek.

Jakie cechy powinny mieć dobre buty zimowe dla dzieci?

Wato postawić na modele, których konstrukcja, materiały i sposób wykonania stanowią odpowiedź na potrzeby maluchów. Ważne jest tutaj przede wszystkim stworzenie w bucie środowiska, które wspiera naturalny rozwój stopy. Doskonałą propozycję stanowią buty typu barefoot. Dobrze dobrane buty dziecięce, w tym także śniegowce i pozostałe modele zimowe nie powinny wpływać na proces kształtowania się stopy (wyjątek stanowią sytuacje, w których specjalista zaleci noszenie przez dziecko innego rodzaju obuwia). W przypadku kolekcji zimowych istotne jest jednak, aby oprócz przemyślanej konstrukcji buty były wykonane z materiałów dopasowanych do wymagającej pory roku, jaką jest okres jesienno-zimowy. Dobre buty zimowe dla dzieci:

  • mają cechy butów typu barefoot, nie deformują stopy, a wspierają naturalny jej fizjologiczny rozwój,
  • są dopasowane do określonego wieku dziecka i etapu jego rozwoju (buty do nauki chodzenia mają inną konstrukcję niż te, które przeznaczone są dla dzieci sprawnie chodzących i biegających),
  • cechują się odpowiednim poziomem ochrony przed wilgocią, a także zapewniają ochronę przed zimnem, gwarantując właściwy poziom termoizolacji; znaczenie będzie mieć tutaj ich podeszwa, cholewka, jak i użyty materiał wewnętrzny.

Śniegowce dziecięce — zwróć uwagę na wnętrze butów

Wybierając śniegowce dla maluchów, warto zadać sobie kilka pytań, które pomogą w wyborze odpowiedniego obuwia. 

  • Czy buty są dopasowane do anatomii dziecięcej stopy? Powinny być szerokie w palcach, aby nie ograniczać ruchomości całej stopy, a także nie uciskać placów. Z kolei ich pięta powinna być stosunkowo wąska, aby jak najlepiej utrzymać całą stopę i utrudniać jej przesuwanie się w przód. 
  • Czy buty cechują się elastycznością? Ta cecha ma znaczenie zawsze, natomiast w kontekście obuwia zimowego ma szczególne znaczenie, bo zapewnia większą stabilność na śliskim podłożu, chroni przed niebezpiecznymi upadkami, skrętem kostki itd. Aby uznać, że buty są odpowiednio elastyczne, należy bez problemu wygiąć je w jedną i drugą stronę jednym palcem, bez użycia siły. 
  • Czy buty mają odpowiednią podeszwę? Powinna być ona cienka i całkowicie płaska. Chodzi jednakowo o odpowiednie przyleganie na całej powierzchni, a także czucie podłoża. Chcemy uzyskać efekt analogiczny do tego, jakby stopa była boso i dotyczy to także obuwia zimowego. Znaczenie tutaj będą miały także profilowane wkładki. 
  • Czy potrzebujesz dodatkowych usztywnień? Warto uświadomić sobie, że w przypadku butów dla dzieci dodatkowa amortyzacja czy usztywnienia są zbędne. Tutaj kluczowe jest zapewnienie naturalnych warunków do rozwoju stopy. 
  • Z jakich materiałów zrobione są buty? Doskonałym wyborem ą przede wszystkim miękkie i oddychające materiały. Dziecięce ciało ma znacznie bardziej dynamiczną regulację termiczną, co oznacza, że m.in. stopy dziecka pocą się szybciej niż u osoby dorosłej. Dlatego też tak ważne jest, aby w przypadku zimowego obuwia zadbać o odpowiednią termoregulację.

Liczy się oczywiście również odpowiednie utrzymanie ciepła przy zachowaniu oddychalności materiału. Chodzi o termo aktywność, która chronić będzie stopy przed przepoceniem. Druga nie mniej istotna kwestia to wodoodporność. Warto zadbać również o wybór butów z odpowiednią przyczepnością. Sprawdź, jak prezentuje się cała elastyczna kolekcja butów zimowych dziecięcych z Bosej Stópki!

Kalosze na błoto pośniegowe i deszcz

W przypadku butów dziecięcych na okres między listopadem a marcem bardzo istotna jest ochrona przed wilgocią. Nie brakuje w Polsce ciepłych dni, kiedy jednak towarzyszy nam błoto pośniegowe lub deszczowa pogoda. W takim okresie idealnym wyborem wydają się kalosze wykonane z odpornych na działanie wilgoci materiałów, których nie trzeba na bieżąco zabezpieczać impregnatem. Miękkie i elastyczne kalosze dziecięce posiadają całkowicie płaską podeszwę, łatwo się je zakłada i zdejmuje dzięki temu, że zostały wykonane z miękkiej i lekkiej gumy. To zaś sprawia, że dziecięca stopa jest odpowiednio zabezpieczona, a dziecko może się swobodnie bawić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj