Jak działa aspirator ustny dla niemowląt i dzieci?

Aspirator do nosa ustny to urządzenie często stosowane u dzieci i niemowląt. Jego zadaniem jest usuwanie nadmiaru wydzieliny z nosa malucha. Jeśli zgłębiasz wiedzę na temat właściwej higieny i zdrowia dziecka, warto dowiedzieć się, jak działa aspirator ustny.

Działanie aspiratora ustnego

Działanie aspiratora polega na wytworzeniu podciśnienia wewnątrz jego cylindrycznej końcówki, co pozwala na wciąganie wydzieliny z nosa pociechy. Żeby skutecznie stosować to urządzenie, trzeba umieścić jego końcówkę w nosie dziecka i kolejno delikatnie wciągać powietrze poprzez ustnik. Podciśnienie w środku urządzenia powoduje, iż wydzielina zostaje wciągnięta do jego środka. Po zastosowaniu aspiratora ustnego można wypłukać jego końcówkę wodą bądź przetrzeć ją chusteczką nawilżaną.

Rodzice powinni pamiętać o tym, iż aspirator ustny nie może być stosowany zbyt często i w nadmiernych ilościach, gdyż w ten sposób w wielu przypadkach powoduje podrażnienia błony śluzowej nosa dziecka. Dlatego przed zastosowaniem tego urządzenia trzeba skonsultować się z lekarzem pediatrą. Specjalista ustali dawkowanie, a ponadto określi sposób użycia aspiratora ustnego.

Rodzaje aspiratorów

Aspirator ustny do nosa działa poprzez wykorzystanie siły ssącej, by usunąć wydzielinę z nosa dziecka bądź niemowlaka. Obecnie na rynku dostępne są dwa typy takich urządzeń.

Aspirator ręczny to typ aspiratora, który wymaga od rodzica zastosowania siły ssącej. Opiekun musi ustawić końcówkę aspiratora w ustach, a drugą końcówkę w nosie dziecka.

Zdecydowanie bardziej ceniony jest aspirator elektryczny. To bardziej zaawansowane urządzenie działające za pomocą silnika i baterii. Rodzic bądź opiekun umieszcza końcówkę aspiratora w nosie pociechy i włącza urządzenie. Silnik powoduje ssanie powietrza, dzięki czemu usuwana jest wydzielina z nosa. Zbierana jest ona w specjalnym zbiorniku aspiratora.

Oba modele tego typu urządzeń są bezpieczne i skuteczne w usuwaniu wydzieliny z nosa pociechy bądź niemowlęcia. Trzeba jednak wiedzieć, że aspiratory ręczne wymagają więcej pracy i uwagi rodzica, co bywa problematyczne. Natomiast modele elektryczne są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu. 

Co warto wiedzieć o aspiratorach ustnych?

Aspiratory ustne najczęściej używane są w celu wyleczenia infekcji dróg oddechowych. Mowa tu o przeziębieniu czy grypie, kiedy pociecha ma zatkany nos i trudno jej oddychać. Usuwanie wydzielin z nosa jest pomocne w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej. W ten sposób ułatwia się dziecku oddychanie i poprawia jakość snu. Dlatego aspiratory ustne są coraz częściej kupowane przez rodziców. Są zalecane do stosowana także przez lekarzy.

Na rynku dostępne są aspiratory ustne w różnych rozmiarach i kształtach. Bez problemu dobierze się model dostosowany do wieku dziecka oraz stopnia zatkania nosa. Okazuje się, że niektóre aspiratory ustne wyposażone są w dodatkowe udogodnienia. Mowa tutaj np. o końcówkach do odsysania wydzieliny z gardła bądź ucha. Istotne jest, by przed zastosowaniem aspiratora dokładnie umyć ręce i dezynfekować urządzenie. Eksperci zalecają też stosować zasadę jednorazowego użytku i po użyciu wyrzucić jednorazową końcówkę bądź dokładnie wyczyścić końcówkę wielokrotnego użytku. Dzięki temu aspirator będzie bezpieczny do stosowania przez dziecko, co powinno być kwestią priorytetową.

Aspirator ustny – pomocne narzędzie dla higieny i zdrowia dziecka

Aspirator ustny dla niemowląt i dzieci to bardzo pomocne urządzenie przeznaczone do usuwania nadmiaru wydzieliny z nosa. Ułatwia on dziecku oddychanie i poprawia jakość snu, a są to bardzo istotne kwestie. Każdy rodzic powinien jednak wiedzieć, że stosowanie takiego aspiratora zawsze powinno być kontrolowane przez lekarza pediatrę, a urządzenia trzeba używać zgodnie z instrukcją obsługi.

Istotną kwestią jest również to, że aspirator ustny nie jest przeznaczony do codziennego stosowania, gdyż jego nadmierne używanie w niektórych przypadkach prowadzi do podrażnienia błony śluzowej nosa pociechy. Jeżeli dziecko ma zatkany nos, lekarze zalecają najpierw spróbować innych metod. Mowa tutaj na przykład o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu czy udrażnianiu nosa solą fizjologiczną. Alternatywnie można też spróbować masowania nosa. Jeżeli wyżej wymienione sposoby nie pomagają, zdecydowanie warto rozważyć kupno aspiratora do nosa ustnego. W przypadku, kiedy wydzielina z nosa dziecka ma kolor żółto-zielone i jest gęsta, trzeba skonsultować się z pediatrą. Taki stan może być niestety oznaką infekcji bakteryjnej, co wymaga leczenia przy zastosowaniu antybiotyków. Aspirator ustny to bezpieczne i skuteczne narzędzie, które w wielu przypadkach pomaga w usuwaniu nadmiaru wydzieliny z nosa pociechy.

Jaki powinien być dobrej klasy aspirator do nosa ustny?

Aspirator do nosa ustny powinien być przede wszystkim bezpieczny i skuteczny w usuwaniu wydzieliny z nosa dziecka bądź niemowlęcia. Takie urządzenie można zakupić w wielu aptekach na terenie całego kraju. Podczas jego wyboru trzeba upewnić się, iż jest on bezpieczny dla dziecka. Powinien mieć właściwy rozmiar, żeby nie wpadł do nosa dziecka i nie powodował obrażeń. Eksperci zalecają wybrać aspirator skuteczny w usuwaniu wydzieliny z nosa. Najlepiej wybrać model, który ma wystarczającą dużą siłę ssania, żeby usunąć zalegającą wydzielinę. Aspirator nie może też powodować dyskomfortu u dziecka. Ma być też łatwy w użyciu, nie tylko dla rodziców, ale też dla malucha. Dlatego najlepszym wyborem jest kupno modelu z ergonomicznym kształtem. Aspirator, który jest łatwy do trzymania i obsługi, będzie strzałem w dziesiątkę. Istotną kwestią jest również łatwość czyszczenia. Takie urządzenie powinno być łatwe w dezynfekcji, gdyż na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo i higiena dziecka. Warto też zwracać uwagę na materiał. Aspirator powinien być zrobiony z materiałów bezpiecznych dla dziecka. Nie mogą one powodować żadnych reakcji alergicznych. Dobrej klasy aspirator ustny powinien:

  • mieć ergonomiczny kształt,
  • mieć atesty bezpieczeństwa,
  • być łatwy w czyszczeniu,
  • być łatwy w użyciu,
  • być skuteczny.

Partnerem artykułu jest helpmedi.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj