Jak oszczędzać na zakupach?

Sposobów na tanie zakupy jest wiele. Wiadomym jest, że nikt nie lubi przepłacać. Oszczędzanie wymaga jednak od nas sporego zaangażowania. Należy przede wszystkim planować wydatki – bez tego zawsze zakupimy coś, co będzie nam kompletnie zbędne. Poniżej opisano kilka praktycznych wskazówek, które warto wdrożyć w życie.

1. Zrób listę zakupów

Mogłoby się wydawać, że tylko starsze osoby robią listy zakupowe. Nic bardziej mylnego! Jest to podstawą do tego, aby oszczędzać gotówkę. Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie produkty będą nam potrzebne. Oczywiście musimy ściśle stosować się do sporządzonej listy. Sporym plusem jest fakt, że zaoszczędzimy sporą ilość czasu. Nie będziemy musieli bezcelowo przemierzać supermarketów.

2. Zaplanuj posiłki

Planowanie posiłków to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy wydają dużo na jedzenie. Oczywiście nie musimy tworzyć jadłospisu na cały tydzień. Wszystko zależy od tego, jak często możemy chodzić na zakupy. Niezbędne do gotowania produkty powinniśmy zapisać na liście. Określmy również, jakie ilości będą nam potrzebne. Z pewnością nie należy chodzić na zakupy z pustym brzuchem, gdyż zakupimy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy.

3. Ogranicz zapasy

Nie można jednoznacznie powiedzieć, czy robienie zapasów jest korzystne, czy nie. Jeśli mamy pewność, że dany produkt zostanie wykorzystany, to zakup ma sens. W wielu sytuacjach jednak zalega on w szafce lub lodówce, a po pewnym czasie należy go wyrzucić. Zapasy możemy robić jedynie wtedy, gdy żywność posiada długi termin przydatności do spożycia. Unikajmy gromadzenia pieczywa, nabiału, mięsa, warzyw, owoców itd. Czasami lepiej jest wybrać się do sklepu dwa razy niż wyrzucić żywność.

4. Zaplanuj budżet

Jeśli planujesz zakup ubrań lub dodatków, to warto zaplanować sobie maksymalny budżet. Jest to szczególnie przydatne, jeśli idziemy do galerii handlowej bez większego celu. Musimy mieć pewność, że nie wydamy zbyt dużo. Możemy wyznaczyć sobie miesięczną kwotę na jedzenie, ubrania, kosmetyki, rozrywkę, sport itd. Wiadomym jest, że nie powinniśmy przekraczać ustalonej kwoty. Łatwiej nam będzie planować wydatki, jeśli będziemy znać orientacyjną kwotę.

5. Zbieraj paragony

Czytanie paragonów może wydawać się dziwne, jednak dzięki temu dowiemy się, czy racjonalnie dysponujemy budżetem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niepotrzebnie wydaliśmy pieniądze. Możemy podkreślać niepotrzebne pozycje, a następnie je sumować. Zbieranie paragonów będzie pomocne również wtedy, gdy mamy wspólny budżet z partnerem. Sprawdzimy, czy druga osoba poważnie podchodzi do oszczędzania.

6. Sprawdzaj gazetki promocyjne

Gazetki promocyjne są polecane tym, którzy kochają oszczędzać. To najlepsza opcja dla tych, którzy polują na okazje cenowe. Lewiatan gazetka pojawia się regularnie – w każdym tygodniu w promocji znajdują się inne produkty. Nie musimy posiadać katalogu w formie papierowej. W dzisiejszych czasach dostępne są gazetki elektroniczne, co znacząco podnosi komfort użytkowania. Wystarczy pobrać je na dysk komputera lub urządzenia mobilnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj