Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Kiedy dziecko powinno przestać używać smoczka?

Smoczek dla wielu dzieci to nieodłączny przyjaciel, używany najczęściej w trakcie snu, zastępujący naturalną potrzebę ssania u dziecka. W pewnym momencie jednak trzeba zrezygnować z używania smoczka, co może przyprawić o wiele trudności, z racji tego, że nie każdy maluch z łatwością zgodzi się na utratę swojego silikonowego przyjaciela. Kiedy dziecko powinno przestać używać smoczka? Najlepszy do tego moment, to okres, gdy dziecko ma około 12 miesięcy. Wtedy to potrzeba ssania u malucha słabnie, a samo dziecko zaczyna jeszcze bardziej aktywnie niż dotychczas poznawać świat.

Wielu pediatrów i logopedów, jak i dentystów zgadza się z jednym. Używanie smoczka może negatywnie wpłynąć na zgryz dziecka, może utrudnić proces rozwoju mowy u malucha, jak i prowadzić do próchnicy. Jak zrezygnować z używania smoczka?

Sposobów na zerwanie ze smoczkiem jest wiele, nie każdy jednak działa na każde dziecko tak samo. Najważniejsza w rezygnacji ze smoczka jest konsekwencja rodziców, jak i oczywiście ograniczenie jego użycia. Odstawiając smoczek, dobrze jest podawać go tylko w określonych ramach czasowych, na przykład w nocy. Istotne jest również stopniowe zmniejszanie tego okresu, aż do całkowitej rezygnacji. Nie powinno się również zmuszać dziecka do gwałtownego zerwania ze smoczkiem, najważniejsza jest tak naprawdę cierpliwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj