Kiedy dziecko powinno przestać używać smoczka?
Smoczek dla wielu dzieci to nieodłączny przyjaciel, używany najczęściej w trakcie snu, zastępujący naturalną potrzebę ssania u dziecka. W pewnym momencie jednak trzeba zrezygnować z używania smoczka, co może przyprawić o wiele trudności, z racji tego, że nie każdy maluch z łatwością zgodzi się na utratę swojego silikonowego przyjaciela. Kiedy dziecko powinno przestać używać smoczka? Najlepszy do tego moment, to okres, gdy dziecko ma około 12 miesięcy. Wtedy to potrzeba ssania u malucha słabnie, a samo dziecko zaczyna jeszcze bardziej aktywnie niż dotychczas poznawać świat.
Wielu pediatrów i logopedów, jak i dentystów zgadza się z jednym. Używanie smoczka może negatywnie wpłynąć na zgryz dziecka, może utrudnić proces rozwoju mowy u malucha, jak i prowadzić do próchnicy. Jak zrezygnować z używania smoczka?
Sposobów na zerwanie ze smoczkiem jest wiele, nie każdy jednak działa na każde dziecko tak samo. Najważniejsza w rezygnacji ze smoczka jest konsekwencja rodziców, jak i oczywiście ograniczenie jego użycia. Odstawiając smoczek, dobrze jest podawać go tylko w określonych ramach czasowych, na przykład w nocy. Istotne jest również stopniowe zmniejszanie tego okresu, aż do całkowitej rezygnacji. Nie powinno się również zmuszać dziecka do gwałtownego zerwania ze smoczkiem, najważniejsza jest tak naprawdę cierpliwość.