Czy pielęgnacja tatuażu kolorowego różni się od tego wykonanego czarnym tuszem?

Tatuaże są naprawdę różnorodne. Pięknie wyglądają na skórze, różnią się intensywnością, czy też zastosowanymi kolorami. Tatuaże czarne ciągle cieszą się dużą popularnością, bo w ich przypadku ryzyko uczulenia tuszem jest mniejsze niż w przypadku tuszy kolorowych, które posiadają często szkodliwe dla organizmu składniki. Warto pytać o rodzaj tuszu przed wykonaniem tatuażu. Nie brakuje salonów, które stosują wysokiej jakości tusze wegańskie, które uczulają w mniejszym stopniu niż te, które w swoim składzie mają składniki pochodzenia zwierzęcego. W dzisiejszym poradniku jednak nie będziemy się zajmować różnicami w składnikach tuszów do tatuowania, a pielęgnacją tatuażu. Czy pielęgnacja tego kolorowego różni się od pielęgnacji tatuażu wykonanego czarnym tuszem?

Pierwszy krok, czyli mycie tatuażu

Na początek weźmiemy na tapetę mycie tatuażu. Oczywiście w tym przypadku postępowanie niczym się nie różni. Zatem należy myć tatuaż letnią wodą, a także przemywać mydłem lub żelem antybakteryjnym do tatuażu. Oferta kosmetyków do tatuażu w Beardman.pl jest naprawdę szeroka i to właśnie w tym miejscu wybierzesz odpowiednie produkty. Poza wspomnianymi kosmetykami do mycia tatuażu, potrzebne będą również kosmetyki nawilżające do tatuażu. Warto jeszcze jednak na chwilę pozostać przy myciu. Jeśli chodzi o higienę całego ciała łącznie z tatuażem, to na czas gojenia należy zrezygnować z kąpieli na rzecz krótkich pryszniców w letniej wodzie. Gorąca temperatura wody i długie moczenie mogłoby skutkować przemieszczaniem się pigmentu, zniszczeniem tatuażu i utrudnionym gojeniem. Dotyczy to zarówno tatuażu czarnego, jak i kolorowego.

Krok drugi: nawilżanie tatuażu

Co z nawilżaniem tatuażu? Otóż tu również nie ma rozróżnienia na produkty kosmetyczne do pielęgnacji kolorowego i czarnego tatuażu. Istotne znaczenie ma nakładanie grubej warstwy kremu czy też masła do pielęgnacji. Dzięki temu ogranicza się ilość pojawiających się strupków (choć trzeba tutaj zaznaczyć, że stanowią one naturalny etap gojenia). Warto wiedzieć, że przy strupkach nie należy dodatkowo, czyli w większej ilości nawilżać skóry i należy robić to ostrożnie tak, by strupków nie zdrapać, bo razem z nimi można zdrapać również pigment i zniszczyć tatuaż, a do tego doprowadzić do zakażenia rany. Na pojawiające się strupki należy nakładać ciepły, mokry okład na około 5 minut 2-3 razy dziennie. Skóry nie można pocierać, a strupków nie należy zdrapywać.

Krok trzeci: wietrzenie tatuażu i dbanie o to, by skóra nie była podrażniona i nie wydzielała zbyt dużo potu

Zarówno tatuaż kolorowy, jak i wykonany czarnym tuszem należy wietrzyć. To znaczy, że po umyciu tatuażu i po osuszeniu go, a także nałożeniu warstwy kremu przyspieszającego gojenie warto pozostawić ranę odkrytą np. na 30 minut. Wraz z postępującym procesem gojenia czas ten można wydłużać np. do godziny. Poza tym tatuaż należy okrywać jałowym opatrunkiem, tak aby na ranę nie dostały się żadne zanieczyszczenia. Jednocześnie trzeba dbać o to, by wytatuowana skóra nadmiernie się nie pociła. Zatem warto dbać o odpowiednią temperaturę w domu, w przypadku lata – klimatyzację, a także unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Pocenie podobnie jak gorące kąpiele może doprowadzić do przemieszczania się pigmentu i zniekształcenia wyglądu tatuażu.

Krok czwarty: zabezpieczanie tatuażu przed słońcem – czarny tatuaż a kolorowy tatuaż

Tatuaż przed wyjściem na zewnątrz zawsze należy zabezpieczyć, podobnie jak inne odsłonięte fragmenty skóry, kremem z filtrem UV 50+. Warto wybrać ten dedykowany do tatuażu. W ten sposób można sprawić, że skóra chroniona jest przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, bo wytatuowana skóra jest tak samo narażona na nowotwory skóry jak ta niewytatuowana. Takie kosmetyki na tatuaż zapewniają większe bezpieczeństwo po wygojeniu tatuażu, gdy zażywa się kąpieli słonecznych. Trzeba tu pamiętać, że w przypadku korzystania po wygojeniu tatuażu z basenu czy innego zbiornika wodnego, po wyjściu z wody trzeba skórę osuszyć, a następnie ponownie nałożyć na nią krem z filtrem. Warto wiedzieć, że tatuaż należy w ten sposób zabezpieczyć niezależnie od tego czy jest czarny, czy też kolorowy.

Czy czarny tatuaż blaknie w mniejszym stopniu niż ten kolorowy, a może jest odwrotnie? Tak naprawdę mogą blaknąć w równym stopniu, bo proces ten związany jest z łuszczeniem się zrogowaciałego naskórka i tempem tego procesu. W końcu tatuaż znajduje się pod skórą, ale pokrywa też wierzchnią warstwę skóry, stąd po pewnym czasie staje się bledszy. Oczywiście wpływ na ten proces może mieć wystawianie tatuażu na słońce i promieniowanie UV. Zatem stosując kosmetyki na tatuaż, nie tylko chronisz swoją skórę, ale również estetykę swojego tatuażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj