Dlaczego warto angażować dzieci w czynności domowe?

W każdej rodzinie wszelkie obowiązki powinny być podzielone równo. Oczywiście wszystko według możliwości każdego członka rodziny. Wiadomo, że nie można obarczać dziecka paleniem w piecu centralnego ogrzewania lub gotowaniem obiadu. Nie mniej jednak młodsze dziecko powinno już sprzątać po sobie a starsze zazwyczaj jest już w stanie posprzątać całe mieszkanie.

 Poczucie obowiązku.

Przydzielanie dzieciom zadań do wykonania jest jednym ze sposobów na wychowanie. Uczy odpowiedzialności, planowania a także zapoznaje dziecko z poczuciem obowiązku. Dodatkowo przygotowuje je do samodzielności. Dziecko, które od najmłodszych lat angażowane jest w czynności domowe, wcześnie zyskuje niezależność. Przydaje się to podczas nieobecności rodziców w domu a w przyszłości podczas dorosłego życia.

Co dziecko może robić w domu?

Wszystko zależy od wieku. Młodsze mogą wykonywać czynności porządkowe, pomagać w gotowaniu, podając potrzebne produkty, lub też zająć zabawą młodsze rodzeństwo. Starsze powinny już umieć wyładować pralkę, uprasować sobie odzież a czasem nawet przygotować sobie kanapkę. W tym wypadku dobrze jest poinstruować dziecko jak używać rzeczy ostrych, gorących lub pod napięciem. Wcześni nastolatkowie z powodzeniem mogą pomagać w przygotowaniu obiadu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj