Kąpiel noworodka – praktyczny poradnik dla rodziców

Delikatność małego ciałka wymaga ostrożnego obchodzenia się z nim. Troska i ostrożność często przeradzają się w pewnego rodzaju strach, który paraliżuje i utrudnia podstawowe czynności codzienne, wśród których znajduje się kąpiel noworodka. Zastosowanie się do poniższych wskazówek uczyni z mycia czynność przyjemną i bezstresową dla wszystkich.

Pierwsze kąpiele noworodka – na co zwrócić uwagę?

Brak doświadczenia i liczne obawy mogą same w sobie być źródłem kłopotów. Chociaż nie ma się czego bać, to jednak w przypadkach trudnych do opanowania warto zwrócić się o pomoc, np. do członka rodziny lub doświadczonej koleżanki. Pozwoli to na uniknięcie błędów, ale też zdusi w zarodku proces narastania strachu związanego z kąpielą maleństwa. Oswojenie z nową sytuacją jest konieczne i dla rodziców, i dla dziecka.

Bez względu na to, w którym pomieszczeniu przeprowadzana będzie kąpiel (nie musi to być łazienka), konieczne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości miejsca, gwarantującego swobodę ruchów. Myciu niemowląt towarzyszy również spora liczba przedmiotów, akcesoriów i kosmetyków, które także powinny być wygodnie rozmieszczone, dzięki czemu właściwa rzecz zawsze będzie pod ręką. Ważne jest też, aby pamiętać o zapewnieniu dziecku komfortu termicznego. Temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić około 23-24 stopni Celsjusza, woda natomiast nie może być zbyt chłodna, ani tym bardziej zbyt gorąca – optymalna wartość oscyluje wokół 36-37°C. Przed włożeniem malucha do wanienki można dodatkowo skontrolować wodę zanurzając w niej swój łokieć (najlepiej, gdyby tafla wody znajdowała się na wysokości około 10 centymetrów od dna).

Niezbędnik kąpielowy

Wanienka z wodą to nie wszystko, czego potrzeba do kąpieli niemowlęcia. Lista koniecznych akcesoriów obejmuje:

  • tetrowe pieluchy (jedną należy położyć na dnie wanienki, drugą wsunąć pod głowę dziecka na ręczniku – ułatwi to umycie mu główki przed kąpielą),
  • ręcznik kąpielowy (najlepiej duży, aby swobodnie owinąć nim i osuszyć malucha),
  • miskę z czystą i ciepłą wodą (do mycia twarzy, może być wcześniej przegotowana),
  • świeże ubranko (śpioszki) i pieluchę,
  • myjkę dla dzieci (np. bawełnianą),
  • patyczki do uszu (te dla dzieci mają odpowiedni kształt, który zapobiega zbyt głębokiemu spenetrowaniu ucha i uszkodzeniom bębenka),
  • szczoteczkę do włosów (miękką),
  • kosmetyki dla dzieci, tj. żel lub mydło dla niemowląt, pielęgnacyjny płyn do kąpieli (np. Hipopotam HiPP), oliwkę lub balsam po kąpieli, maść na odparzenia.

Należy stosować wyłącznie kosmetyki odpowiednie do wieku dziecka i nanosić je na skórę w niewielkich ilościach, a następnie starannie spłukać. Cała kąpiel nie powinna trwać dłużej niż około 5 minut (woda, wbrew pozorom, bardzo wysusza skórę). Zapraszamy do sprawdzenia oferty naszych kosmetyków do pielęgnacji noworodka.

Kąpiel noworodka – jak to zrobić krok po kroku?

Optymalnym rozwiązaniem jest kąpanie niemowlęcia po ostatnim karmieniu w ciągu dnia, dzięki czemu o wiele łatwiej przyjdzie mu zasnąć i spokojnie przespać kilka godzin. Przed włożeniem dziecka do wanienki należy na przewijaku rozłożyć ręcznik, a na nim umieścić tetrową pieluchę i owinąć nią dziecko.

Kąpiel właściwą poprzedza oczyszczenie oczu i twarzy (najlepiej gazikiem, wacikiem lub delikatną myjką zwilżoną w soli fizjologicznej) i uszu dziecka (ostrożnie operując patyczkiem) – umyte miejsca delikatnie osuszyć ręcznikiem, bez pocierania nim.

Kolejną czynnością jest mycie włosów. Myjką pokrytą niewielką ilością odpowiedniego kosmetyku (np. szamponu dla niemowląt) rozprowadzić kolistymi ruchami preparat po główce dziecka i pozostawić na niej przez moment. Następnie koniecznie będzie sprawdzenie temperatury wody – jeśli jest właściwa, wówczas można włożyć dziecko do wanienki. Jak to zrobić? Jedną dłoń trzeba wsunąć pod pośladki malucha, a drugą podtrzymywać głowę i kark. Nie zaleca się układania dziecka od razu na pleckach w wodzie – wzrasta wówczas ryzyko, iż się przestraszy, rozpłacze i zacznie nabierać negatywnego stosunku do kąpieli, co utrudni kolejne sesje. Maleństwo warto zanurzać w wodzie powoli i stopniowo, trzymając je nieco bokiem, aby mogło obserwować taflę wody. Gdy plecki i pupa dziecka zetkną się z dnem wanienki, należy delikatnie i powoli wysuwać dłoń spod ciałka – cały czas podtrzymując je drugą ręką.

Dopiero teraz powinno się spłukać włoski dziecka i umyć pozostałą część ciała – z zachowaniem szczególnej ostrożności z polewaniem wodą i stosowaniem kosmetyków w okolicach oczu i uszu. Starannie opłukanego malca wyjąć z wanny i ułożyć na ręczniku, a następnie osuszyć, delikatnie dotykając ręcznikiem jego skóry (w żadnym razie nie pocierać!). W zależności od stopnia wysuszenia ciała dziecka, nasmarować je oliwką lub kremem, ewentualnie balsamem nawilżającym dla niemowląt. W pierwszych dniach życia noworodka specjalnej uwagi wymaga też okolica pępka. Ważne jest, aby nie dopuszczać do zamoczenia pozostałości pępowiny podczas kąpieli, ani też nie dociskać jej przy zakładaniu pieluszki.

Jeśli jest taka potrzeba – przed założeniem pieluchy – posmaruj pupę kremem przeciw odparzeniom. Zwieńczeniem kąpieli jest założenie dziecku świeżego ubranka i wyszczotkowanie jego włosków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj