Ból ucha u dziecka – jak zaradzić zapaleniu ucha u dziecka?

Dziecko skarżące się na ból mający swoje źródło w okolicach ucha nie powinno być ignorowane. Infekcje ucha, a także następujące po nich zapalenie, to jeden z wielu powodów, dla których najmłodsi muszą obowiązkowo odwiedzić placówkę służby zdrowia.

Pomimo swojej powszechności, ból ucha u dziecka nie powinien być bagatelizowany ze względu na możliwość stałego pogorszenia słuchu u małego pacjenta. W skrajnych przypadkach doprowadzić to może nawet do stanów powodujących opóźnienie rozwoju mowy, czy częściowej lub całkowitej utraty słuchu.

Jak w takim razie podejść do tematu jakim jest ból ucha u dziecka, i jak mu zaradzić we wczesnym stadium? Jeśli dziecko widocznie uskarża się na bolące ucho, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze.

Możliwe symptomy zapalenia ucha u dziecka

Najczęściej występującymi objawami zapalenia ucha u dziecka są:

  • ból w jednym uchu;
  • stłumiony słuch;
  • gorączka;
  • bolesne uczucie wypełnienia ucha w okolicach błony bębenkowej;
  • nudności;
  • wymioty;
  • biegunka.

Ból ucha u dziecka, szczególnie niemowlaka, jest groźniejszy i trudniejszy do zdiagnozowania, ponieważ dziecko nie może w jasny sposób zakomunikować odczuwanego bólu. Niemowlęta często odruchowo energicznie pocierają i szarpią uszy, mogąc doprowadzić tym samym do ich uszkodzenia. Dodatkowym symptomem, który informuje nas o przewlekłym bólu jest niemożność zaśnięcia dziecka, cechująca się drażliwością i wzmożonym płaczem przy próbie położenia na płasko.

Co może powodować bóle ucha u dziecka?

Bolące ucho u dzieci jest zazwyczaj wynikiem powstałego zapalenia, zainicjowanego przez, początkowo niewidoczną, infekcję bakteryjną lub wirusową. Infekcje u niemowląt i małych dzieci powstają zazwyczaj po przebytym przeziębieniu lub przewlekłym kaszlu, który nieleczony dodatkowo może poskutkować przeniknięciem bakterii do ucha przez kanał łączący ucho środkowe z górną częścią gardła.

Ból ucha może być skutkiem uwidocznienia się powstałych w wyniku infekcji wybrzuszeń błony bębenkowej, która może puchnąć i zmieniać swoją barwę na krwisto-czerwoną, prowadząc do bólu i problemów ze słuchem u dziecka.

Ból ucha u dziecka – jak pomóc?

Łagodny ból ucha u dzieci, który zaobserwował lekarz, może być zignorowany, do czasu aż ustąpi samoistnie. Jeśli jednak ból ucha u dziecka trwa więcej niż 2-3 dni, najrozsądniejszą decyzją, jaką ustali lekarz z rodzicem, będzie prawdopodobnie zaaplikowanie celowanych antybiotyków, lekarstw które w bezpośredni sposób zabiją bakterie powodujące zapalenie ucha.

Antybiotyki dla niemowląt i małych dzieci zazwyczaj mają postać płynów podobnych do syropów na kaszel. Antybiotyk taki powinien być przyjmowany od pięciu do dziesięciu dni, w zależności od tego jaki lek został przepisany. Standardową procedurą po zakończeniu leczenia dziecka powinna być ponowna, kontrolna, wizyta u lekarza, który upewni się, czy zapalenie ucha wraz z bolesnymi objawami w pełni ustąpiło.

Jak zaradzić bólom ucha u dzieci?

Oto kilka sposobów, które zmniejszą ryzyko wystąpienia infekcji ucha u dziecka:

  • Podczas karmienia dziecka butelką, staraj się utrzymywać dziecko w pozycji siedzącej. Rodzice często nie wiedzą o tym, iż dziecko ssące mleko z butelki w pozycji leżącej narażone jest na wpłynięcie pokarmu do ucha środkowego.
  • Zapobiegaj alergii – śluz powstały w wyniku reakcji alergicznej u dziecka może zablokować trąbkę Eustachiusza, co z kolei doprowadza do ogromnego ryzyka powstania zapalenia ucha. Wizyta u lekarza w celu wykrycia możliwych reakcji alergicznych u dziecka powinna pomóc w zapobiegnięciu tego typu przypadkom.
  • Zapobieganie przeziębieniu również zmniejsza szansę na pojawienie się problemów z uchem, ubieranie dziecka stosownie do pogody, unikanie niesprzyjających czynników atmosferycznych i dbanie o odporność dziecka to najwięksi sprzymierzeńcy w walce z infekcją ucha.
  • Nie pal papierosów w bezpośrednim otoczeniu dziecka. Substancje smoliste zawarte w papierosach czynią z dziecka biernego palacza, zwiększając tym samym ryzyko powstania zapalenia ucha u dziecka od dwóch do nawet trzech razy!

Stosowanie się do wyżej wymienionych metod zapobiegawczych może skutecznie obniżyć ryzyko wystąpienia infekcji ucha u dziecka. Jednakże, wciąż należy pamiętać o tym, iż ból ucha może wystąpić w najbardziej niespodziewanym momencie, dlatego też jeśli zobaczymy u dziecka niecodzienne zachowanie związane z okolicami ucha, częsty płacz z obecną wysoką drażliwością powinniśmy udać się do lekarza specjalisty.

Więcej informacji na temat możliwych objawów zapalenia ucha, a także sposobów na skuteczne przeciwdziałanie bólom ucha u dziecka można znaleźć w artykule ból ucha u dziecka – jak pomóc?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj